Hurrá, állást keresek! :(

Hurrá, állást keresek! :(

Neked hány önéletrajzod van?

2025. január 28. - Allaskereso

hany_oneletrajzod_van.jpg

Ez elsőre fura kérdés lehet, mert evidensnek tűnik, hogy egy. De nem minden esetben ez a célszerű.

Miért?

Hacsak nem tökéletesen ugyanolyan, vagy legalábbis nagyon hasonló állásokra jelentkezel, ahol nagyon hasonlóak az elvárások és az, amire a HR-es kíváncsi veled kapcsolatban, akkor szükséges lehet személyre (vagyis cégre) szabni az önéletrajzod.

Ha szoftvertesztelő vagy, és erre a munkakörre pályázol csak, akkor elég egy. Ha iskolatitkár voltál, és iskolákba szeretnél jelentkezni, és más szóba se jöhet, akkor tökéletesen elég egy önéletrajz.

De sokan nem egyféle pozícióra jelentkeznek. Más is érdekelné őket, mást is elfogadnának, esetleg ami elsődleges lenne, abból kevés van azon a településen, vagy épp egy sem. Vagy ha többféle munkatapasztalattal is rendelkeznek, akkor szintén pályázhatnak több típusú állást.

Fontos, hogy amikor egy HR-es elolvassa az önéletrajzunkat, akkor azt lássa, hogy mi megfelelünk erre az állásra, ránk van szabva és érdekel is minket. Vagy legalább, ha csúnyán is hangzik: ezt kell vele elhitetni.

Annak idején a cégben, ahol dolgoztam, egy marketing asszisztensi munkakörre (közösségi média és weboldalas tartalomfeltöltés elsődlegesen) jelentkezett egy olyan hölgy, akinek soha semmilyen formában nem volt ezzel dolga. Legalábbis ezt mutatta az önéletrajz. Kereskedelmi tapasztalata volt, meg talán titkárnői. Semmilyen megjegyzés nem volt az anyagában, ami ennél továbbment volna. Elsőre az futott át rajtam, hogy véletlen küldte el a jelentkezést hozzánk, és nem ide akart volna.

Sőt, olyannal is találkoztam, amikor az önéletrajz tökéletesen személyre volt szabva, csak egy másik állásra. :) Szerepelt benne egy Rólam rész, ahol kifejtette, hogy mennyire szeretne arra az állásra jelentkezni. Csak éppen ez nem az volt…

Nem is arra akarok kilyukadni, hogy valaki olyan állásra jelentkezzen, amire nem alkalmas, hanem arra, hogy be kell mutatni, hogy igenis alkalmas rá. És ezt jó, ha te is tudod magadról, hogy mi az, ami miatt neked előnyös lehet az a munkakör. Folytatva a marketing asszisztensi állást: ha te kereskedelemben dolgoztál, de állandóan a Facebookon vagy az Instán lógsz, vagy van egy blogod, amire rendszeresen töltesz fel anyagot, akkor simán alkalmas lehetsz arra az állásra. Főleg, hogy alapvetően nem volt kötelező a tapasztalat, csak előny. De ha váltani szeretnél egy másik szakterületre, akkor azt is ki tudod fejteni. Pl. unom már a monoton munkát, változatosságra vágyom.

Szóval: az önéletrajz mindenképpen arra az adott állásra szóljon. Ha csak ugyanolyan állásokra jelentkezel, akkor ez egyértelmű, de ha nem, akkor nem tud ugyanarra szólni.

Persze nem kötelező több cv-t gyártani, de praktikus, ha az ember hamar akar állást szerezni. :)

Hogyan tudom cégre szabni az önéletrajzomat?


1. Szakmai tapasztalat

A munkatapasztalatoknál mindenképp azt emeld ki, ami oda releváns (hacsak lehetséges, ugye). Ha több olyan, oda nem illő munkád is volt, ami esetleg még nagyon rövid ideig is tartott, azt akár ki is tudod hagyni.

Nekem rengeteg szakmai tapasztalatom van, sokféle témában, ráadásul sok üres lyuk is tátongott anno az önéletrajzomban, mert kínkeservesen találtam magamnak munkákat. Akkor még nem ismertem ezeket a „trükköket” és nézőpontokat. Tehát azt találtam ki, hogy beleírom az önéletrajzomba, hogy Releváns szakmai tapasztalat, és ott sorolom fel kifejezetten azokat a munkahelyeket, amelyek arra a pozícióra illenek. A többit pedig csak felsorolásszerűen. Bevált. Sőt, volt, aki meg is jegyezte, hogy látja, hogy a relevánsakat szedtem össze, és ez tetszett neki.

2. Tanfolyamok, kiegészítő képzések

Ha van ahhoz adott munkakörhöz kapcsolódó, azt erősítő képzés, tanfolyam, bármi, akkor írd bele. Ha nem tartozik hozzá, akkor inkább ne. A szabász hobbitanfolyam nem biztos, hogy előny egy vezetői asszisztens pozíció esetében. Persze nem is hátrány, de felesleges információ.

3. Rólam/Magamról rész

Itt fejtsd ki, hogy ki vagy, milyen személyiség, mit keresel stb. Na itt igazán a megpályázott pozícióra tudod szabni a cv-t!

4. Hobbik

Ha általánosan mondjuk recepciós állást keresel, és megpályázol épp egy edzőtermi recepciót, ki ne hagyd, hogy beleírd a hobbijaid közé, hogy szeretsz edzeni. Természetesen, ha igaz. Ez mindig egy jó pluszpont, és egésszé teheti a cv-d, ha jól használod.

Sikeres álláskeresést kívánok! :)

A bejegyzés trackback címe:

https://allasom.blog.hu/api/trackback/id/tr2418784278

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása